İMAM HATİP DAYATMASI

İMAM HATİP EĞİTİMİ ZORUNLU MU?

Gelecek yıl için  lise tercihi yapacak öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından imam hatip seçeneği  zorunlu kılındı. Sınavda 120 bine giren öğrenciler dahi 5 tercihten birine imam hatip lisesi yazacak. Yazmayan adayların, sınav ile öğrenci alan okullar ekranına erişimi olmayacak!

 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin yerine getirilen ve bu yıl ilk kez uygulanan Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) 1 milyon öğrenci ter döktü…

2 Haziran’daki iki oturumlu sınav öğrenciler için ağır geçti. Özellikle matematik sorularının zorluğu on binlerce adayın puanını aşağı çekti. Sınav öncesi başlayan belirsizlikler sınav sonunda da sürüyor.

MEB, LGS’den önce yapması gerektiği uyarıları sınav sonrası gecikmeli yayınladığı ‘LGS tercih kılavuzunda’ yaptı… Adayların 2 Temmuz ile 13 Temmuz tarihleri arasında okul tercihlerini yapması gerektiği duyuruldu.

İmam hatip yazmayan adayın ekranı açılmayacak!

“Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması” işlemleri e-Okul üzerinden ve ortaokul müdürlükleri üzerinden başlatıldı. Kılavuzda yer alan bir takım bilgiler kafaları karıştırdı.

Kılavuzda; LGS’de derecelik alan ve ilk 120 bine giren öğrencilerin de imam hatip lisesi ve meslek lisesi tercihi yapmaları zorunlu olduğu yazıldı.

5 tercih hakkı olan ancak imam hatip lisesi tercihi yapmayan öğrencinin, nitelikli okul olarak adlandırılan ve sınavla öğrenci alan okulların ekranı açılmayacağı da belirtildi.

Öte yandan kılavuzda okulların hangi puanla öğrenci alacakları bilgisi yer almadığı için ne veliler ne de okul yöneticileri sistemin nasıl işleyeceği konusunda da tam bilgi sahibi değil.

(Sözcu Gazetesi) 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir