Oyuncak Yapan Çocuklar – 2021

‘’ TEKNOLOJİ KENARA HAYDİ ÇOCUKLAR OYUNCAK YAPMAYA’’ adı altında  ‘’ATACAĞINA DEĞERLENDİR, GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİR’’ diyerek çocuklara evdeki atık malzemeleri kullandırtarak online şekilde çocukların sesi olup birçok güzel etkinlikler yaptırdı.

oyuncak yapan çocuklar
çocuklar kendi oyuncağını yapıyor
Daha Fazla Göster

Oyuncak Yapan Çocuklar

Oyuncak, çocuklar için çok değerli bir öğrenme aracıdır. Çocuklar oynayarak öğrenir ve deneyimler. Birlikte oynayan çocuklar, birlikte öğrenir ve büyürler. Bir çok çocuk, anne babalarından oyun malzemesi satın almalarını istiyorlar. Kendileri oyun malzemesi yapmak yerine, satın almak daha kolay geliyor. Oysa üretmek, hayal etmeyi tetikler, destekler. Hayal eden çocuk, hayallerini gerçekleştirmeyi dener.

Oysa Kocaeli Üniversitesi Gazanfer Bilge Meslek Yüksek Okulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Nur Hilal Akçay, çocuklar için başka bir yöntem geliştirdi: Oyun Malzemelerini Çocuklar Yapıyor! Evet, doğru duydunuz. Nur Hilal Akçay, bir kampanya başlattı:

oyuncak üreten çocuk
çocuklar oyuncak yapıyor

Teknoloji Bir Kenara, Haydi Çocuklar Oyuncak Yapmaya!

Çocukların kendi oyun malzemelerini hayal edip, üretmeleri hedefleniyor. Evdeki kullanılmayan eşyaları atmak yerine, değerlendirip, geleceği şekillendirmek mümkün. Çocuklara evdeki atık malzemeleri kullanarak, online atölye faaliyeti yapılıyor. Böylece etkinlikte çocuklar kaliteli zaman geçiriyorlar. Üstelik, kendi oyun malzemelerini kendileri üretiyorlar.

Oyun Malzeme atölyesi, 28 haftalık zaman diliminde, 5 ile 10 yaş arası 70 çocuğa ulaştı. Toplamı 50 saat süren, 85 atölye yayını yapıldı. Bu zorlu süreçte çocuklar hayal güçleri gelişti. Zamanlarını iyi değerlendirmek açısından bir fırsat oldu. Bu sayede ‘’Atmamak’’ ve ‘’Değerlendirmek’’ kavramları kazandırıldı.

Gazete İstanbul, Türkiye

kendi oyun malzemesini yapan çocuk
çocuklar oyuncak yapıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir