SARMA SİGARA YASAKLANDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SARMA SİGARA YASAKLANDI

Son yıllarda ardarda yapılan zamlarla rekor düzeyinde zamlanan sigara fiyatlarına karşı, tiryakilerin sarma sigaraya yönelmesi üzerine, kıyılmış  tütün satışlarına yarından (1 Temmuz) itibaren cezai yaptırım uygulayacak.

TEKEL Özelletirmesinden sonra hızla artan MAKARON satışlarına da düzenleme getirildi. Türkiye’de, yasa dışı açık tütün ürünleri, sayıları 25 bini bulan sokak aralarındaki tütüncü dükkânlarında ve internet üzerinden 300 binden fazla bağlantı üzerinden satılıyor.

Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere yönelik cezai uygulama yarın yürürlüğe giriyor. Yasa gereği bu türde satış yapanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak

Sigara kâğıtlarına tütün doldurarak veya içi tütün doldurulmuş makaronları poşetlenip satılması 26 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre yasak getirilmişti. Yasak 1 Temmuz Çarşamba günü yürürlüğe giriyor.

Yasağa uymayanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. 

Ayrıca 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren de Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklanacak..

Tütün ürünlerinden 2019 yılında sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV vergisi elde edildi. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.