BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında çalışmalara hızla devam ediliyor.

VALİLİKTE TOPLANTI

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Bağımlılıkla mücadele birçok kurumu, aileyi ilgilendiren topyekun mücadele edilmesi gereken sorundur” dedi.

Vali Yıldırım başkanlığında Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıya Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma  Komutanı Jandarma Albay Şahin Karakaş, İl Sağlık Müdürü Cengiz Becerir ve Koordinasyon Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Yıldırım, “Uyuşturucu ya da bağımlılıkla mücadele günümüz insanının en büyük problemi. Devletimiz ve Bakanlığımız bu problemin çözümüne çok büyük önem vermektedir. Pek çok bağımlılık çeşidi var. İnsanımızı bağımlı olmaktan nasıl koruyabiliriz ya da bu bağımlılıktan nasıl kurtarabiliriz konusu ile ilgili dünyada ve ülkemizde çok ciddi çalışmalar var. İnsan vücudunu tahribata uğratan çok çeşitli bağımlılıklar var. Son yıllarda bunların çeşitliği ciddi miktarda arttı. Gençlerimiz, uyarıcı ya da dertlerini azaltıcı olarak gösterip uyuşturucuya alıştırılıyor. Bu şekilde insanı zoraki bağımlı yapabiliyorlar ama zoraki bağımlılık tedavisi yapılamıyor” dedi.

Bağımlılıkla mücadelede oranın dünyada yüzde 3, Türkiye’de yüzde 2 civarında olduğunu belirten Vali Yıldırım, “Bağımlılar ülkemizde çeşitli sağlık kuruluşlarında tedavi edilmektedir. Fakat başarılı olunduğu ya da başarılı olunamadığı taraflar vardır. Bu başarı ya da başarısızlık bağımlı olan kişiyle alakalıdır. Kişiyi uyuşturucu kaynağından ayırmak yetmiyor, bulunduğu çevreden de uzaklaştırmak gerekiyor. Mücadele etmekte başarılıyız lakin sonuç elde etmekte istenilen elde edilememektedir. Bağımlılıkla mücadele birçok kurumu, aileyi ilgilendiren topyekun mücadele edilmesi gereken sorundur” ifadelerini kaydetti.
Toplantıda, Vali Yıldırım’ın bağımlılıkla mücadele konusunda bugüne kadar yapılan ve planlanan çalışmalar hakkında kurul üyelerinden bilgi aldı.

YEŞİLAY EĞİTİM VERDİ

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Eğitim Programı kapsamında, Tekirdağ’da 89 bin 605 kişiye ‘Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi’ verildi.
Her yıl olduğu gibi bu yılda Tekirdağ’da TBM eğitimi almamış resmi ve özel okul öğretmenlerin içinde bulunduğu Süleymanpaşa ve Çorlu ilçe merkezinde Uygulayıcı Rehber Öğretmen Eğitimi düzenlendi. Eğitimler sonucunda 41 öğretmen daha bağımlılıkla mücadele ekibinin yeni eğiticileri olarak TBM’ye katıldı. Yapılan bu son eğitimle birlikte Tekirdağ genelinde bağımlılıkla mücadele TBM Uygulayıcı Rehber Öğretmen Eğitimi almış PDR öğretmen sayısı 338 kişiye ulaştı. Yeşilay tarafından yetiştirilen 11 TBM formatör ve 338 Uygulayıcı Rehber Öğretmenle Tekirdağ genelinde öğrenci, öğretmen, yetişkin ve veli olmak üzere 89 bin 605 kişiye ‘Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi’ verildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir