GÜNEŞ ENERJİSİ YENİ UMUT OLDU

featured
Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, beldesine kurdurduğu güneş enerjisi santrali ile tüm personelin maaşını, belediyenin giderlerini karşılıyor. Daha önce aylık yaklaşık 10 bin liralık elektrik parasını ödeyemeyen belediye, şimdi aylık 130-160 bin lira arasında elektrik satıyor. ( Şahin Özmen - Anadolu Ajansı )
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GÜNEŞ ENERJİSİ YENİ UMUT OLDU

Sorgun ilçesine bağlı 2 bin 238 nüfuslu Doğankent Belediyesi, belediyeye ek gelir sağlaması amacıyla yaklaşık 5 ay önce yaklaşık 4 milyon lira maliyetle 20 dönümlük alanda 1 megavatlık güneş enerjisi santrali kurdu. Belediye, mayıstan itibaren devlete sattığı elektrikten aylık 130 ila 160 bin lira arasında gelir elde etti. Daha önce elektrik faturasını ödemekte dahi zorluk çeken belediye, kurduğu güneş enerji santrali sayesinde belediye giderlerinden yaklaşık 3 kat fazla kazanmaya başladı. Santralden elde edilen gelirle, belediyede çalışan 12’si kadrolu 8’i mevsimlik 20 işçinin maaşları, elektrik ve su faturaları ile diğer giderler ödendikten sonra kalan para projelere aktarıldı.

Belediyenin tüm masrafları güneşten karşılanıyor


Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enerjinin ülke için çok önemli bir konu olduğunu belirterek, “Hükümetimizin güneşten elektrik üretme politikaları neticesinde müracaatımızı yaptık, 1 megavat elektrik üretme izni aldık ve 3 milyon 800 bin liraya yaptırdık. Şu anda elektrik üretiyoruz ayda 130 ila 160 bin arasında fatura kesiyoruz. Bu ay kestiğimiz fatura 164 bin liradır. İller Bankasından gelen paramızdan çok fazla.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir