AYÇİÇEK YAĞI İTHALİ

AYÇİÇEK YAĞI İTHALİ

Fiyat yükselişini önlemek maksadıyla ithalata gidiliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 25 bin ton ayçiçek yağı alımı için ihale açtı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yaklaşık 25,000 ton ayçiçek yağı için uluslararası ihale açtığı öğrenilmiştir. Yetkililerden alınan bilgiye göre, ihaleye 18 Şubat’a kadar teklif verilebilecektir. Tekliflerih dolar, ruble veya TL cinsinden verilebileceği,ifade edilmektedir.

Ay çiçek yağı son dönemde Türkiye’de atan gıda fiyatlarının en önemli göstergelerinden biri olmuştu. 5 litrelik ay çiçek yağının fiyatı 85 TL seviyesine kadar yükselmiş bulunmaktadır. Türkiye’de evlerin vazgeçilmezi olan ayçiçek yağındaki fiyat artışı gündemde olmakla birlikte, fiyat artışı nedenleri, üretim noksanlığı nedenleri üzerinde henüz kapsamlı araştırmalar yapıldığı belirlenmemiştir. 

Fiyat artışı için ithalat dışında alternatif çözümler aranması, üretim yetersizliğinin giderilmesi için önlemleralınmasının yerinde olacağıdüşünülmektedir.

Hem TÜİK fiyatları hem yurt dışı piyasalardaki fiyatlar hem de uzmanların işaret ettiği pandemi ve iklim değişikliği kaynaklı sorunlar, ayçiçek yağı fiyatlarında artışın önümüzdeki dönemde de sürebileceğine işaret ediyor. Türkiye’nin bu üründe ithalata bağımlılığı da fiyat artışlarının temel nedeni olarak öne çıkıyor. Ham madde fiyatlarındaki artışa dikkat çeken sektör temsilcileri, önümüzdeki dönemde ayçiçek yağında yeni artışlar bekliyor.TÜİK verilerine göre, ayçiçeğin kilogram fiyatı son bir yılda yüzde 52,3 arttı.

AYÇİÇEK YAĞI FİYATI ARTIYOR

Bir ürünün dolar cinsinden ithalat fiyatı değişmese de Türkiye’de TL’nin döviz kurları karşısındaki değer kaybı nedeniyle yüksek oranlı zamlar gündeme geliyor. Ancak Türkiye’nin ithalata bağımlı olduğu bitkisel yağların dolar cinsinden küresel fiyatı da son dönemde hızlı artış kaydetti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre, dolar cinsinden hesaplanan bitkisel yağ fiyatları endeksi Aralık 2019-Aralık 2020 döneminde yüzde 25,7 arttı. Dünyada pandemi etkisiyle mayısta dibe vuran bitkisel yağ fiyatları, daha sonra çok hızlı artış kaydetti.

IMF verilerine göre de, Kasım 2019’da küresel ölçekte 912 dolar olan ayçiçeği yağının ton fiyatı, Kasım 2020’de 1348 dolara yükseldi. Yıllık artış dolar cinsinden yüzde 48 oldu.

Türkiye’nin ayçiçek yağında ithalata bağımlı olduğu ve dolar cinsinden fiyat artışına bir de 2020’de dolar/TL kurundaki yüzde 25’lik artış eklendiği düşünüldüğünde, fiyatların önümüzdeki dönem daha da artabileceğini öngörmek zor değil.

UKRAYNA, AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNİ, EKİM ALANLARINI ARTTIRIYOR,

TÜRKİYE YERİNNDE SAYIYOR!

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, AK Parti’nin ülkemizin “sarı gelinine” sahip çıkamadığını belirterek, ülkemizin ayçiçeğinde net ithalatçı konumuna geldiğini, ithalat arttıkça ayçiçeği yağı fiyatının patladığını kaydetti. Aygun, son bir yılda ayçiçeği fiyatının yüzde 66 zamlandığını belirterek, “TMO, 25 bin ton ithal ayçiçeği yağı ihalesi yaptı. Şimdilik 5 bin ton alıyor, ama ülkemizdeki üretimi arttırmazsak, ithalat artacak ve ayçiçek yağı fiyatları daha da patlayacak” uyarısında bulundu. Bu konuda TBMM’ye araştırma önergesi veren Aygun, “Yüzölçümü Türkiye’den küçük Ukrayna’nın ayçiçekte yaptığını yapamıyoruz. Onlar ekili alanlarını her yıl arttırıyor, biz başaramıyoruz. Demek ki büyük beceriksizlik var” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir