ÇOCUKLARIMIZ DEĞERLİDİR

8.Sınıf II.Dönem 26-27 Nisan 2017 / 20-21 Mayıs 2017 Haziran 2017

Ortak Sınavlar 1.Gün Oturumları

Ders Adı Başlama Saati Soru Süresi
TÜRKÇE 09:00 20 40 Dakika
MATEMATİK 10:10 20 40 Dakika
DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ 11:20 20 40 Dakika

Ortak Sınavlar 2.Gün Oturumları

Ders Adı Başlama Saati Soru Sayısı Süresi
FEN ve TEKNOLOJİ 09:00 20 40 Dakika
T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 10:10 20 40 Dakika
YABANCI DİL 11:20

2017 TEOG Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

TEOG sınav tarihleri 2016 2017 belli oldu.Milli eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip imzasıyla illere gönderilen yazıda TEOG kapsamında ilk dönem sınavlarının kasım ayının, ikinci dönem sınavının ise nisan ayının son haftasında yapılmasının planlandığı belirtildi. Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden, bir dönemde iki sınav yapılanların ilk, üç sınav yapılanların ise ikinci yazılılarının ortak uygulanacağı bildirildi.

Merkezi sınavlarda kapsam birlikteliğinin sağlanması amacıyla, öğretmenlerin yıllık ders planı uygulamalarında, hazırlanan ders çizelgelerini dikkate almaları istendi

2017 TEOG Nasıl Olacak?

Birinci dönem sınavlarda çıkacak soruların eğitim öğretim yılı başından, sınav tarihine kadar yapılan ders konularını, ikinci dönem sınavlarının ise eğitim öğretim yılı başından itibaren sınav tarihine kadar yapılın ders konularını içereceği açıklandı.

-Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi öğrenci, öğretmen ve okul arasındaki ilişkiyi güçlendirmek, öğrenci başarısını geniş bir zaman dilimine yayarak ölçmek, eğitim sürecinde öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kılmak, sınav kaygısını sürece yayarak azaltmak gibi gerekçelerle 2013-2014 eğitim öğretim yılının başında güncellendi. Sistemin güncellenmesiyle gerçekleştirilen Merkezi Ortak Sınavların ardından birçok öğrenci, öğretmen, veli ve idareci ile görüşmeler yapıldı ve anket uygulandı.

Eğitimin tüm paydaşlarıyla yapılan bu görüşmeler ve anketlerde elde edilen sonuçlara göre Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin benimsendiği ve sistemin devam ettirilmesi yönünde eğilimin olduğu görüldü. Eğitimin tüm paydaşları nezdinde kabul gören Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi üzerinde herhangi bir değişiklik yapılması düşünülmüyor. Ancak eğitim, doğası gereği değişimi ve sürekli gelişimi içinde barındırıyor. Günümüz dünyasında eğitim paradigmalarındaki değişimler dikkate alınarak ilerleyen dönemlerde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminde sistemin uygulanışı ve pratiği ile ilgili güncellemeler yapılabilir.

2017 TEOG Sınav Değerlendirmesi Nasıl Olacak?

Önümüzdeki yıl 7’nci sınıflar bu sisteme dahil olacak mı?

-Şu anda 7’nci sınıfların yıl sonu başarı puanı TEOG sistemine zaten dâhil.2017 TEOG’un 7’nci sınıfta yapılıp yapılmayacağı ise Bakanlığın 7’nci sınıflarda TEOG Sınavı yapma yönünde şuan için vermiş olduğu bir kararı bulunmuyor.

2017 Hangi sınıflarda TEOG sınavlarına girecek?

-TEOG sınavı sadece 8’inci sınıfta yapılacak. 6 ve 7’nci sınıflarda TEOG Sınavının yapılmasına dair Bakanlığın vermiş olduğu bir karar henüz mevcut değil.

2017 TEOG Lise Puanları Nasıl Olacak?

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi öncesinde uygulanan SBS sisteminde, yerleştirme işlemleri taban puan esasına göre yapıldığı için 201 puanın altında kalan öğrenciler, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmiyordu.

Yeni Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde ise öğrencilerin halihazırda okullarda girdikleri yazılılardan biri merkezi ve daha denetimli gerçekleştirildiği için 6, 7 ve 8. sınıf başarıları ile oluşan Yerleştirmeye Esas Puan marifetiyle sıralamaya dayalı yerleştirme yapılacak. Böylece 201 taban puan uygulamasının mevcudiyeti ortadan kalkacak.Peki 2017 TEOG Lise Puanları Nasıl Olacak? Bu sene TEOG Lise Puanlarının hesaplanmasında bu şekilde bir yenilik getiren MEB’in daha bir çok yeniliğe imza atacağı düşünülüyor.Şuan itibariyle 2017 yılı TEOG Lise Puanlarının Nasıl Olacağı ile alakalı net bilgi yok yeni gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

MEB’in özellikle son zamanlarda yaptığı değişim ve gelişim amaçlı uygulamaları artık bütün eğitim camiası olarak takdirle karşılanıp kabul görmeye başladı.İlk defa bu sene uygulamaya konulan, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (Ortak Sınavlar) yerleştirme aşamasına geldi.Şu ana kadar herhangi bir sıkıntının yaşanmadığı TEOG Sınavı bu sene aslında kendini ispat etme aşamasında.TEOG Sınavı bu sene hem öğrencileri hem de kendini sınayacak umarız sınavı başarılı geçer

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir