EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM

 EMEKLİLER yıllardır tıpkı memurlarda olduğu gibi maaşlarının yattığı bankalardan kendilerine de promosyon verilmesini istiyor. Bunun için yıllardır mücadele veren emeklilerin bu isteği yetkililer tarafından ne yazık ki görmezden geliniyor. Meclise giderek milletvekilleriyle görüşen emekli temsilcilerinin promosyon talebi, her zaman sonraya ertelenirken, TBMM’den gelen haber emeklilerin sinirlerini tepeye çıkardı. Milletvekilleri yeni yılın ilk ayında “maaş promosyonu” müjdesiyle karşılaştı. TBMM personeli haricinde sadece 550 milletvekiline ödenen 8 bin ile 9 bin 800 TL arasındaki maaş promosyonu, yaklaşık 4.5 milyon TL (eski parayla 4,5 katrilyon) olarak hesaplandı.

1 Kasım’dan önce protokol

TBMM yönetimi, milletvekillerinin maaşlarının yatırıldığı Halkbank ile iki yıllık anlaşmasını geçen yıl yenilemişti. 1 Kasım seçiminden önce yenilenen protokol yeni seçilen milletvekillerine de yaradı. Ocak ayında sadece üç aylık maaşlarını alacaklarını sanan milletvekilleri hesaplarında fazladan promosyon ödemesi gördü. Halkbank, 550 milletvekiline, maaşlarına göre değişen miktarlarda 8 bin ila 10 bin lira arasında promosyon yatırdı.

Emekli vekillere 10 bin lira

Meclis yönetiminin promosyon anlaşmasını “Maaşlarının yüzde 53’ü oranında” yaptığı öğrenildi. Emeklilik hakkını elde etmemiş milletvekillerinin Ocak 2016 maaşları 15 bin 500 lira. Emekli hakkı bulunmayan milletvekilleri 8 bin lira dolayında promosyon aldı. Emeklilik hakkını kazanmış milletvekilleri ise ayrıca 9 bin 800 lira emeklilik aylığı alıyor. Emeklilik hakkını kazanan milletvekillerine ödenen promosyon da 10 bin lira civarında oldu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir