FİLİSTİN’DE SOYKIRIM

ABD VE İSRAİL VURUYOR.

İsrail’in Gazze’de katliam yapıyor.

Dünya  kınama ile olayı geçiştiriyor.

Avrupa Birliği (AB), İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama zayıf tepki göstererek, “İsrail, barışçıl gösteri hakkına ve güç kullanımında orantılılık ilkesine saygı göstermelidir” dedi.

BM, Ürdün, Mısır ve Arap Birliğin’den İsrail ve ABD’ye kınama mesajları gönderildi.

Londra’da bulunan Cumharbaşkanı Erdoğan;  “İsrail bir terör devletidir” dedi. Konuşmasına Bugün Filistin’de hayatını kaybeden 55 kişiye rahmet ve yaralılara şifa dileyerek başlayan  Erdoğan, “Bu İnsanlık dramını, bu soykırımı hangi taraftan olursa olsun, ister Amerika, ister İsrail, lanetliyorum” şeklinde  konuştu. 

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Filistin topraklarının en küçük bir parçasından bile vazgeçmenin mümkün olmadığını bildirdi. İhvan Sözcüsü Talat Fehmi, yaptığı yazılı açıklamada, “Filistin ve Kudüs, Arap ve Müslüman kalmaya devam edecektir. İlk kıble ve Harem-i Şeriflerin üçüncüsü Mescid-i Aksa boynumuzda emanettir. Topraklarından bir zerresinden dahi vazgeçilmeyecektir.” ifadelerine yer verdi.

İsrail’in siyonizm ideolojisine bağlılığına dikkati çeken Fehmi, “Yarın siyonizm yok olacak, hainlerle birlikte tarihin çöplüğüne atılacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Katar, İsrail’in, Gazze sınırında barışçıl gösteriler düzenleyen Filistinlilere yönelik saldırılarını kınadı. Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lulu el-Hatır, ülkenin resmi ajansı QNA’ya yaptığı açıklamada, “İşgalci İsrail güçlerinin, aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı sivil Filistinliler aleyhinde Gazze’de işlediği sistematik ve acımasız katliamı en sert şekilde kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ürdün, Gazze’de işlenen katliamın sorumluluğunun İsrail’e ait olduğunu ifade ederek, Filistin halkı için uluslararası koruma çağrısında bulundu. Ürdün resmi ajansı Petra’nın haberine göre, Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumeni, İsrail’in savunmasız Filistin halkı aleyhinde orantısız güç kullanmasını kınadı. Mumeni, Filistinlilerin uluslararası normlara uygun yasal bir şekilde topraklarına dönüş haklarını ifade etmek için gösteriler düzenlediğini vurguladı.

Hükümet sözcüsü, başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırları dahilinde bağımsız Filistin devletinin yer aldığı iki devletli çözüm temelinde Filistinlilerin haklarının yerine getirilmesi ve tüm sorunların nihai şekilde sonlandırılması çağrısında bulundu.

Uluslararası toplumdan, barış görüşmelerini aksatan, bölgeyi daha fazla şiddet ve çatışmaya sürükleyen İsrail saldırılarından Filistin halkının korunması için sorumluluklarını yerine getirmesini isteyen Mumeni, şu ifadeleri kullandı:

“İsrail askerlerinin Nekbe’nin 70’inci yılında meşru haklarını müdafaa eden savunmasız Filistinlilere gösteriler sırasında orantısız güç kullanması, İsrail politikalarının hukuka aykırılığının, bölgesel barış ve güvenliğe yönelik tehdidinin bir başka göstergesi.

Mısır, İsrail işgal güçlerinin Filistinli barışçıl göstericileri hedef almasını şiddetle kınadı. Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Filistin topraklarında gerçekleştirilen barışçıl yürüyüşlere karşı güç kullanılmasının kesinlikle kabul edilmediği belirtildi.

Açıklamada, işgal altındaki topraklarda gerginliğin tırmandırılmasının sonuçlarına karşı uyarıda bulunularak, Mısır’ın, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurulması başta olmak üzere Filistin halkının meşru haklarını tamamen desteklediği ifade edildi.

Arap Birliği, ABD’nin uluslararası tepkilere rağmen Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan Filistinlileri şehit etmesine tepki gösterdi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, yaptığı yazılı açıklamada “ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması son derece tehlikeli bir adım. ABD’nin bu tehlikeli adımın kısa ve uzun vadede ortaya çıkacak gerçek sonuçlarını idrak ettiğini zannetmiyorum.” ifadelerine yer verdi.

Bazı ülkelerin de büyükelçiliğin taşınması kutlamalarına katılmalarının “utanç verici” olduğunu belirten Ebu Gayt, Arap Birliği’nin Kudüs’ün tarihi, dini kimliğini ve statüsünü savunmak için diplomasi mücadelesini sürdüreceğini kaydetti.

Ebu Gayt ayrıca İsrail askerlerinin Gazze sınırında gösteri düzenleyen Filistinlileri şehit etmesine tepki göstererek, “Filistinlilerin İsrail askerlerinin kurşunuyla şehit düşmesi nedeniyle tehlike çanları çalması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir