Kargı’da Çeltik Hasadı Başladı.

Kargı’da Çeltik Hasadı Başladı.

Sezonda Çiftçinin Yüzü Güldü. Damak lezzetinde bir numara olan Meşhur Kargı Pirinci satış reyonlarında yerini almaya başladı.
Kargı’da çeltik hasadının başlaması ile üreticiler tarlalarından kaldırdıkları çeltiğe ilçe çayırında bin bir emek vererek (serme-kurutma-çuvallama) ardından fabrikalara son halini vermek üzere gönderiyorlar.
Yıllardır kalitesi ve lezzeti ile tanınan Kargı pirincinin bu yılki randımanı diğer yıllardan daha yüksek. Her yıl yüksek rağbet gören Kargı pirinci üreticinin bu sene yüzünü güldürdü.
Çeltik kilogram fiyatı 12,5– 15 TL, pirinç kilogram fiyatı ise 25 – 26 TL arası değişen fiyatlar bu sene emeği koruyor.
Her ilden büyük ilgi gören Kargı pirinci lezzette sırın tanımadığını, hasat dönemi içerisinde şimdiden verilen tonlarca siparişe bağlıyor.
Hasat hakkında bilgi veren emekli öğretmen ve çiftçi Cahit Arpa;
” Bu seneki çeltik hasadımız geçen yıllara göre çok çok iyi. Şu yönden iyi. Geçen sene 4,50 TL ye sattığımız çeltiği bugün 14-15 TL civarında satıyoruz. Üreticinin yüzü güldü.
Baldo tipi çeltiklerimiz 16 TL, Osmancık türü çeltiklerimiz 15,5 TL civarında devam ediyor. Hasat güzel. Verim güzel. Randımanlarımızda düşüklük var ama çiftçimiz büyük memnun. ” dedi.

Haber ve Fotoğraflar: İbrahim EFE
KARGI HAVADİS

Bir 1 kişi, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'KARGI HAVADİS' görseli olabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir