SAHİL KURTULDU

YAT LİMANI PROJESİ İPTAL

Vatandaşların vakit geçirdikleri ve sosyalleştikleri, yılın farklı dönemlerinde festivaller ile kültür, sanat ve spor etkinliklerinin düzenlendiği Tekirdağ’ın en güzel yerlerinden biri olan Süleymanpaşa sahilinde yat limanı yapılmasının gündeme gelmesi üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halkın menfaatlerini korumak adına uzun soluklu bir hukuk mücadelesi verdi.

Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi Ertuğrul, Turgut ve Hürriyet mahalleleri sınırları içerisinde kalan dolgu alanının 76.088 metrekarelik kısmının, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne 2 yıl süre ile ön tahsisinin yapılmasına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işleminin iptali için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 08.07.2019 tarihinde açılan idari yargı davasının sonucunda söz konusu tahsis işlemi iptal edildi ve ilgili bakanlık tarafından yapılan istinaf başvurusu İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından 31.12.2020 tarihinde kesin olarak reddedildi.

BAŞKAN ALBAYRAK: “ HUKUK ZAFERİNİN VE HALKYARARINA  PROJENİN ÖNÜNÜ AÇMIŞTIR”

Kararın, Tekirdağ halkının yararına  olduğunu ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Yat Limanı Projesi gündeme geldiği tarihten itibaren, Süleymanpaşa ilçemizde halkın sahille ve dolayısıyla denizle bağlantısını kesecek bu rant projesine karşı çıktık. İki denize kıyısı olan altı vilayetten biri olan Tekirdağ, deniz kenti olma özelliğiyle öne çıkmaktadır. Denizlerimiz, önemli birer değerimizdir. Belli bir kesime menfaat sağlamak uğruna, halkımız bu değerden mahrum bırakılamaz. Biz Tekirdağ’da yat limanı yapımına karşı değiliz, Süleymanpaşa sahilinin büyük bir bölümünü işgal edecek ve halkımızın denizle bağlantısını kesecek böyle bir projeye karşıyız. Halkımızın denizlerimizin güzellikleriyle buluşacağı, rahat nefes alacağı ve sosyalleşeceği alanları kentimize kazandırırken, Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin beş temel vizyonundan biri olan `turizm’ vizyonu kapsamında peyzaj mimarisinin güzel örneklerini ortaya koymayı hedefliyoruz. İptal edilen Yat Limanı Projesinde `geri hizmet alanı’ olarak kullanılması planlanan Sahil Dolgu Alanına yakışan modern ve estetik bir düzenleme yapmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Tüm halkımızın yararlanabileceği böyle bir projeyi hayata geçirdiğimizde, korunmakta olan kamu yararı daha üst seviyeye çıkartılmış olacaktır. Elde edilen hukuk zaferinin ve hayata geçireceğimiz projenin halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

KADİR ALBAYRAK’IN AÇIKLAMASI

“TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN SAHİL DOLGU ALANI İÇİN BAŞLATTIĞI HUKUK MÜCADELESİ SONUÇ VERDİ Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Süleymanpaşa ilçemizde halkımızın sahille bağlantısını kesecek Yat Limanı Projesinin iptaliyle ilgili davayı kazandık. Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi Ertuğrul, Turgut ve Hürriyet mahalleleri sınırları içerisinde kalan dolgu alanının 76.088 metrekarelik kısmının, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne 2 yıl süre ile ön tahsisinin yapılmasına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işleminin iptali için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 08.07.2019 tarihinde açılan idari yargı davasının sonucunda söz konusu tahsis işlemi iptal edildi ve ilgili bakanlık tarafından yapılan istinaf başvurusu İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından 31.12.2020 tarihinde kesin olarak reddedildi. Yat Limanı Projesi gündeme geldiği tarihten itibaren, Süleymanpaşa ilçemizde halkın sahille ve dolayısıyla denizle bağlantısını kesecek bu rant projesine karşı çıktık. İki denize kıyısı olan altı vilayetten biri olan Tekirdağ, deniz kenti olma özelliğiyle öne çıkmaktadır. Denizlerimiz, önemli birer değerimizdir. Belli bir kesime menfaat sağlamak uğruna, halkımız bu değerden mahrum bırakılamaz. Biz Tekirdağ’da yat limanı yapımına karşı değiliz, Süleymanpaşa sahilinin büyük bir bölümünü işgal edecek ve halkımızın denizle bağlantısını kesecek böyle bir projeye karşıyız. Halkımızın denizlerimizin güzellikleriyle buluşacağı, rahat nefes alacağı ve sosyalleşeceği alanları kentimize kazandırırken, Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin beş temel vizyonundan biri olan `turizm’ vizyonu kapsamında peyzaj mimarisinin güzel örneklerini ortaya koymayı hedefliyoruz. İptal edilen Yat Limanı Projesinde `geri hizmet alanı’ olarak kullanılması planlanan Sahil Dolgu Alanına yakışan modern ve estetik bir düzenleme yapmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Tüm halkımızın yararlanabileceği böyle bir projeyi hayata geçirdiğimizde, korunmakta olan kamu yararı daha üst seviyeye çıkartılmış olacaktır. Elde edilen hukuk zaferinin ve hayata geçireceğimiz projenin halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir