ŞEKER FABRİKALARI ULUSUNDUR

ALPULLU ŞEKER FABRİKASINA BELEDİYE TALİP

 Lüleburgaz Belediye Başkanı: “BİZE SATIN, ALIP HALKA MAL EDECEĞİZ”

 Alpullu Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine tepki gösteren Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, fabrikayı alarak halka teslim etmek istediğini söyledi. Halebak, “Alpullu Şeker Fabrikası’nı satın almak istiyorum… Param var, bunun bedelini ödemeye hazırım” dedi. Fabrikayı alarak halka teslim etmek istediğini anlatan Halebak;

“BU MİRASI HALKIMIZA MAL EDECEĞİZ”
”Alpullu Şeker Fabrikası’nı satın almak istiyorum. Param var, bunun bedelini ödemeye hazırım. Üreticiler, tüketiciler burada, ben de maddi kaynaklarımla eğer satılıyorsa bu mirası alıp tekrar halka vermek istiyorum. Lüleburgaz Belediyesi’nin kendi öz kaynakları vardır, bunu da satın alacak gücü vardır. Kaç para diyorlarsa o fiyata satın alacağım. Tabii ki girişimim olacak. Alarak şeker üretimine devam edeceğiz” diye konuştu.

BELEDİYE NASIL YAPABİLİR?

Belediyeler ticari işletme kurup işletmek yetkisine sahiptir.

Bu çerçevede kurulacak bir ticari işletme tarafından, Şeker Fabrikası satın alınarak işletmeye açılabilecektir.

Benzer örneği halen, Tekirdağ Büyükşehir bünyesinde BİRLİK YEM A. Ş. üç yıldır faaliyetini sürdürmektedir.ÖZELLEŞTİRMEYE TEPKİLER BÜYÜYOR
Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle kurularak 1926’da üretime başlayan Alpullu Şeker Fabrikası’nın önünde protesto için toplanan CHP’liler, şeker fabrikaları özelleştirme kapsamından çıkarılması yönünde slogan atarak pankart açtı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, burada yaptığı konuşmada, şeker fabrikalarının satılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Fabrikaların satılmaması için mücadele başlattıklarını ifade eden Ağbaba, ilk mücadeleyi de Türkiye’de ilk kurulan şeker fabrikası önünde verdiklerini belirtti.

“BAŞARIRSAK TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUR”
Ağbaba, ”Alpullu’da başaracağımız her şey, Türkiye’deki diğer şeker fabrikalarına örnek olacaktır. Bu nedenle Trakya’da yaşayan, ekmek kazanan herkese önemli görevler düşüyor. Burada yapılan mücadele bütün fabrikaların üretmesini sağlayacaktır” dedi.

“DİRENİŞ”
Şeker İş Trakya Şube Başkanı Orhan Saltık da Alpullu Şeker Fabrikası’nın özelleştirme ve kapatılmasına karşı çıkmak için ‘direniş’ başlattıklarını belirtti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir