TEKİRDAĞ YENİ BİR OSB’YE KAVUŞUYOR

 Tekirdağ’lı Gazeteci – Yazar Yalçın Bayer Hürriyet Gazetesi’nde ki köşesinde İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Şaban Gülbahar ile yaptığı görüşmede 2. İkitelli OSB’nin Kapaklı’da yapılacağını yazdı.

Gazeteci Yalçın Bayer’in ” Dev bir OSB neden Trakya’ya yapılır ? Niye başka bölgelere  değil ” sorusuna İkitelli OSB Başkanı Gülbahar şu cevabı veriyor; ” 1983’te kurulan İkitelli artık İstanbul’a yetmiyor. Adım atacak yer kalmadı. Kapaklı, 2. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi olacak. ” diye konuştu.

Yalçın Bayer’in Köşe Yazısı;

1980’lerin İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, ANAP iktidarında yaratılmıştı İkitelli OSB…

Perşembe Pazarı, Sultanhamam, Rami, Bayrampaşa, Sirkeci ve Eminönü’nün ‘üretici’ esnafı, buralara taşınmıştı. Büyük yatırımcılar da geldi. En büyük özelliği, farklı alanlarda üretim yapan ve hizmet sunan firmaların bir araya gelmesiydi… Bölgede insansız uçak da Mercedes yedek parçası da üretiliyor, çorap da ayakkabı da… Yaklaşık 30 yıl içinde, sayısal verilere bakıldığında Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi oldu İkitelli… OSB 700 dönüm içinde 39 koooperatif, 11 müstakil parselden oluşuyor, 30 bin işyeri var, çalışan sayısı da 300 bin kişiyi buluyor.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Şaban Gülbahar önceki akşam iftar verdi; binanın hareketliliği ‘bakanlık faaliyeti’ varmış gibi hissediyor insan.

Gülbahar’la konuşurken, ‘sorunların büyük’ olduğunu anlıyorsunuz. İktidara güveniyorlar.

Mevcut işyerleri artık ihtiyaçları karşılayamıyormuş. Geçmişte teknik ve Anadolu liselerinin yetiştirdiği nitelikli ara elemanları bulmak çok zormuş. İşçi oranı yüksek fakat buna rağmen vasıflı eleman bulunamıyormuş. Üretimden çok masa başı üretim, masa başı iş daha cazip hale gelmiş bu eğitim modeliyle… Eğitimimiz hep çıkmaz sokağa sokulur, sonra her şey yeniden başlar.

Dev bir OSB neden Trakya’ya yapılır? Niye başka bölgelere değil.

Şaban Gülbahar diyor ki:

“1985’de kurulan İkitelli artık İstanbul’a yetmiyor. Adım atacak yer kalmadı.

İftar konuşmasında üyelere 2. İkitelli’yi müjdeliyor:

“Yeri TOKİ belirleyecek. Ama muhtemelen Çerkezköy ile Sarayarasındaki Kapaklı’nın güneyinde 10 bin hektarlık bir alan… TOKİ, arsa ve altyapı bedellerini İkitelli OSB’den alacak. En küçük pay 3 dönüm olacak; 50, 100 ve 500 dönümlük parseller de olacak. 20 yıl önce bir köy olan Kapaklı bugün 100 bini aşan nüfusu ile Çorlu-Çerkezköy sanayi hattının üçüncü halkası olacak. Adı ‘Kapaklı İkitelli-2 Organize Sanayi Bölgesi’olacak. Bu alanın bin dönümü de konut alanı olacak; işçiler fabrikalarına bisikletle gidip gelecekler. Ulaşım için de hızlı tren düşünüldüğünü söylediler, bakalım.

Gülbahar; “TOKİ bu projenin gerçekleşmesi için büyük çaba gösteriyor. TOKİ ile protokol aşamasındayız. Ben bu projeye ‘Organize Sanayi Şehri’ adını koymak istiyorum” diyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir