BOŞANMA VE DETAYLAR

 Boşanmanın en büyük 12 nedeni

Maddi problemler ,  erken yaşta yapılan evlilikler , ihanet… B oşanmanın en sık duyulan nedenlerden yalnızca bir kaçı. Psikolog Çisem Doğanlaroğlu , çiftleri boşanmaya sürükleyen 10 nedeni anlatıyor.

Maddi problemler..

Eşlerin birlikte aşamadığı maddi problemler zamanla huzur ve sevgi ortamının bozulmasına neden oluyor. Ödenemeyen borçlar maddi problem olabileceği gibi fazla tüketim de boşanma nedeni.

İhanet..

Eşlerden birinin diğerine ihaneti telafisi mümkün olmayan bir hata olarak ilişkinin tarihine geçiyor ve boşanma kararı için gerekli zemini hazırlıyor.

Yalan..

Yalan söyleyen eş yüzünden ilişkinin temeli sarsılıyor ve ilişkide paranoyalar ve güvensizlikler baş gösteriyor. Dürüst ve açık sözlü olmak kısa süreliğine problemlere sebep olsa da yalan söylemenin geriye dönük telafisi zordur.

Cinsel problemler…

Eşlerden birinin cinsel ilgisizliği , eşinin cinsel ihtiyaçlarını karşılayamaması , gerekli tedaviyi reddetmesi evliliği boşanmaya kadar götürebiliyor.

Çocuk sahibi olamama

Çocuk sahibi olmanın evliliğin ön koşulu haline gelmesi , tıbbi tedavileri araştırmadan yaşanılan yetersizlik duygusu boşanma sebepleri arasında gösterilebilir.

Genç yaşta yapılan evlilikler..

Evlilik kriterlerinin ve kişilik yapılarının oluşmadığı genç yaşlarda yapılan evlilikler yıllar sonra pişmanlık sebebi olabiliyor. Unutulmamalıdır ki reşit olmak evlilik kararı almak için yeterli değildir.

Şiddet…

Duygusal ve fiziksel şiddetin varlığı evliliğin bitmesi için yeterli bir sebep . Şiddete maruz kalan bireyin yakınları evliliğin bitirilmesi konusunda gerekli desteği vermeliler.

Yoğun iş temposu..

Yoğun iş temposu nedeniyle birbirine nitelikli zaman ayıramayan çiftler boşanmayı tercih edebiliyor.

Kültürel faktörler…

Farklı kültürel yapıda büyümüş iki insan , evliliklerini sürdüremeyebiliyor. Beslenme alışkanlıklarından aile içi bireylerle kurulan iletişim şekline kadar kültürel her öğe evliliğe renk katabileceği gibi evliliği kabusa da çevirebilir.

Çevre baskısı..

Eşlerin sosyal çevresinin evliliğe bakış açıları , evlilik deneyimleri , abartılı mutluluk gösterileri , olumsuz yorumları bazı evlilikleri bitirme noktasına kadar getirebiliyor.

Ruhsal problemler..

Patolojik boyutta değerlendirilebilecek ruhsal problemler ( Alkol-madde bağımlılığı , yatılı tedavi gerektirecek akıl hastalıkları ) boşanma sebeplerinden biri.

Sorumsuzluk..

Eşlerden birinin sorumsuz , keyfi , bencil şekilde nitelendirilebilecek davranışları ( çocukların okul sorumluluğunun tek bir kişiye yüklenmesi , evde iş bölümünün olmaması) boşanma öncesi depremlere sebep oluyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir