CHP’DEN DESTEK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BÜLENT ARINÇ’A DESTEK

CHP Bülent Arınç’ın TV açıklamasına destek verdi.

Ulusal Post Sitesinin haberine göre; Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili söylediği sözler tepkilere neden olan Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın sözleri için CHP’li Engin Altay,  “AKP’nin vicdanıdır” dedi.

 Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için yaptığı “tahliye” çağrısına CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’dan destek geldi. Altay, “Selahattin Demirtaş’ı biz, terörist olarak görmüyoruz” dedi. 

Bülent Arınç için de “AKP’nin vicdanı olarak tanınır” diyen Altay, “Bülent Arınç, geçmişte AKP’nin vicdanı olarak tanınırdı… Bu tavrı ve değerlendirmesi de doğrudur. Ben de Meclis’te yaptığım konuşmada Demirtaş’ın terörist olmadığını bir terörist aranıyorsa Öcalan ve mektubundan medet uman kendi zavallı hallerine bakmaları gerektiğini söylemiştim. Demirtaş ve Kavala ile ilgili söyledikleri biraz hukuk bilen herkesin altına imza atacağı ifadelerdir. AKP’nin bundan rahatsız olması çok normal.”

İYİ PARTİ’DEN TEPKİ

Engin Altay’ın “Demirtaş’ı terörist olarak görmüyoruz” sözlerine Millet İttifakı’nın diğer ortağı İYİ Parti’nin Ekonomi Politikaları Başkanı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta’dan tepki geldi. Usta, “Terör örgütüne yönelik bizim mesafemiz bellidir, PKK’ya ilişkin mesafemiz bellidir. PKK’yı terör örgütü olarak görmeyen siyasi oluşumlara karşı da mesafemiz bellidir” dedi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Erhan Usta, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğine yönelik sözleri için de şunları söyledi:

“Hukuk reformu yapacağız’ deyip göstermelik birkaç tane tahliye yapıp, ‘Türkiye, reform yapıyor’ gibisinden algı yaratmak gibi bir şey yapılabilir endişesi vardı. Eğer böyle bir şey olursa bu sadece algıya yönelik olur. Biz diyoruz ki ‘Algı yönetmeyin, Türkiye’nin sorunlarını yönetin, sorunlarını çözün.’ O dosyaların durumu nedir, bir şey söyleme imkânım yok. Bu arkadaşlar salınır veya salınmaz, hukuk reformu dediğimiz şey bunun çok daha ötesinde bir şeydir. Sembolik bir takım dosyalar veya kişiler üzerinden tartışma yapmak doğru olmaz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir