GENEL İŞ GREVİ

DİSK GREVİ VE BELEDİYE

MALTEPE GREVİ 4. GÜNÜNDE, SIRADA DİĞER İLÇE BELEDİYELERİ VAR

Maltepe Belediyesi’nde başlayan grev sonrası ilçede sokaklarda çöp yığınları oluştuğu yandaş basında geniş yer buldu, İBB’nin duruma neden müdahale etmediği şeklinde yayınlar daha yapılmaktadır. İBB Beyaz Masa’dan yapılan açıklamadalarda,  yasal mevzuattan dolayı İBB’nin hizmet veremediği vatandaşlarımıza anlatılmaya çalışılmaktadır.

DİSK’e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alınmış bulunmaktadır. İlçede grevin etkileri özellikle temizlik hizmetlerinde hissedilmekte, sokaklarda toplanmayan çöpler birikmeye başlayan çöpler, muhalif parti tarafından istismar konusu yapılmaktadır. Grev kararının yarattığı sorunlar, vatandaşın günlük yaşamında sıkıntılar yaratmaya devam ederken, bu duruma İBB’nin neden müdahale etmediği ise merak konusu oldu.

Maltepe’de biriken çöpler nedeniyle İBB’nin destek hattı Beyaz Masa’yı arayıp şikayette bulunan ilçe sakinleri, beklediği cevabı alamadı. Beyaz Masa hattından yapılan açıklamada, ilçenin Maltepe Belediyesi’nin yükümlülüğünde olduğu, bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir müdahalede bulunmasının yasak olduğu belirtildi.

İşçilerin grevi dördüncü günde devam ederken Maltepe’nin birçok mahallesinde çöpler konteynerlerden taşarak yollara saçıldı. Alınan grev kararı sonrası en büyük mağduriyeti yaşayanlar ise ilçe sakinleri oldu. Konteyner kenarlarında biriken çöpler ise; salgınla boğuştuğumuz şu günlerde toplum sağlığını tehdit eden önemli bir sorun haline dönüştü. İşçilerin grevi dördüncü günde devam ederken Maltepe’nin birçok mahallesinde çöpler konteynerlerden taşarak yollara saçıldı. Alınan grev kararı sonrası en büyük mağduriyeti yaşayanlar ise ilçe sakinleri oldu. Konteyner kenarlarında biriken çöpler ise; salgınla boğuştuğumuz şu günlerde toplum sağlığını tehdit eden önemli bir sorun haline dönüştü.

DİSK Genel İş Sendikası ve CHP yetkililerinin çok kısa sürede sorunların çözüme kavuşturularak, greve son verilmesinin sağlanması beklenmektedir.

Belediyelerdeki işçiler, yıllardır taşaron işletmelerinde asgari ücretle çalışmakta iken, CHPli belediyeler taşarona son vermiş, işçilerin kadroya alınmasını sağlamıştı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir