KÜÇÜKÇEKMECE GÖLÜ

KÜÇÜKÇEKMECE GÖLÜ

Küçükçekmece ile Avcılar ilçeleri arasında bulunan Küçükçekmece Gölü’nün bir bölümü son günlerde kahverengiye büründü. Renk değiştiren gölden koku da yükselmeye başladı. Çevrede yaşayan vatandaşlar bu manzaradan rahatsız olduklarını belirtirken, göle uzanan bazı kanalizasyon borularından atık su bırakıldığı görüldü. Görüntülerde borulardan akan kahverengi renkteki atık suların, göle karıştığı görülüyor. Ayrıca göl yüzeyindeki pislikler de dikkat çekiyor. Küçükçekmece sakinleri renk değiştiren gölle ilgili bir an önce çalışmasını yapılmasını istiyor.

 İBB Çevre Koruma Dairesi ve İSKİ yetkililerinin, balık ölümlerinin yaşandığı gölden numune alarak inceleme başlattığı bildirildi.

İBB’den yapılan açıklamada, göldeki balık ölümlerinin kaynağının saptanabilmesi için alınan su ve balık numunelerinin detaylı analiz için laboratuvara gönderildiği belirtildi.

Numunelerin İSKİ’ye ait laboratuvarlarda analiz edildikten sonra sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edilen açıklamada, Küçükçekmece Gölü’nün hiçbir zaman su kaynağı olarak kullanılmadığı bilgisi verildi.

Yıllardır öle akan atık su sebebiyle suyun önemli ölçüde kirlendiği aktarılan açıklamada, “Küçükçekmece Gölü’nde zaman zaman mevsimsel olarak oksijen azalmasına bağlı balık ölümleri yaşanabilmektedir. Bu ölümler geçmiş yıllarda da görülmüştür.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, gölde ölü balıklar arasında farklı deniz canlılarının da bulunması nedeniyle olayın gelgit kaynaklı olup olmadığının da araştırılacağı belirtilirken, “Sonuçta, Küçükçekmece Gölü’nde bugün münferit bir olay yaşanmış olmasına rağmen, gölün uzun yıllardır alarm verdiği açıkça görülmekte. İBB ise uzun yıllardır ihmal edilmiş, kentin kirli su kaynağı haline getirilmiş Küçükçekmece Gölü’nü yaşatmak, şehre yeniden kazandırmak için sorumluluk alanlarında projeler üretecek.” denildi.

Çevre Bakanlığı tarafından “ölü göl” olarak ilan edilen Küçükçekmece ile ilgili olarak İBB Başkanı İmamaoğlu ;uzun yıllardır ihmal edilerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ifadesi ile ‘Ölü Göl’ haline getirilmiş Küçükçekmece Gölü’nü kurtarmak için İBB’nin tüm ekiplerini seferber etti. İBB; hedeflerinin, Küçükçekmece Gölü’nü ”Ölü göl” olmaktan kurtarmak olduğunu”   İfade etti. Konuyla ilgili olarak bütün birimlerden, hızla sonuç alacak detaylı çalışmalar  yapıp, girişimlerini sonuçlandırmalarını istedi.İSKİ yetkilileri, Küçükçekmece Gölü’nde bugün münferit bir olay yaşanmış olmasına rağmen, Göl’ün uzun yıllardır alarm verdiği açıkça görülmekte. İBB ise uzun yıllardır ihmal edilmiş, kentin kirli su kaynağı haline getirilmiş Küçükçekmece Gölünü yaşatmak, şehre yeniden kazandırmak için sorumluluk alanlarında projeler üreteceğini ve gölden içme suyu için su alınmadığını  açıkladı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir