RİVA DERESİ TARTIŞMASI

RİVA DERESİ ISLAHI

İmamoğlu: “Yapamıyorlarsa işi, bıraksınlar biz yapalım”

Karadeniz’e dökülen bütün dereler gibi Riva Deresi’nin ıslahının da Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait olduğunu belirten İmamoğlu, “Görevini yapmayanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Yapamıyorlarsa işi, bıraksınlar biz yapalım” dedi.

 DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ise, “Riva Deresi’nin ıslahının DSİ’nin sorumluluğunda bulunduğu ancak yapılmadığı”na yönelik ifadelerle ilgi açıklamada, “7-8-9 Eylül 2009’da İstanbul genelinde yaşanan sel felaketi sonucu AKOM’da alınan kararlar doğrultusunda, Karadeniz’e ve baraj rezervuarlarına dökülen derelerin ıslah, bakım ve işletme sorumluluğunun DSİ’ye, Marmara Denizi’ne ve boğaza dökülen derelerin sorumluluğunun ise İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresine (İSKİ) verildiğini hatırlatılarak, “Bu kapsamda DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğümüz, Asya yakasında 52 dere, Avrupa yakasında ise 70 dere olmak üzere 122 derenin (533 kilometre) ıslah uygulama projeleri ve kamulaştırma planlarını hazırlayarak söz konusu dere güzergahlarının imar planlarına işlenmesi için İBB’ye göndermiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Konu  ile ilgili olarak  DSİ” Riva Deresi yan kollarında ıslah projeleri ve kamulaştırma planları da 2014 ve 2015’te tamamlanarak İBB’ye gönderildi, halen kamulaştırmaları yapılarak DSİ’ye teslim edilmeleri bekleniyor. Riva Deresi ana kolunda ise 2014’te Beykoz Belediyesi ile Genel Müdürlüğümüz arasında imzalanan protokol çerçevesinde Beykoz Belediyesi tarafından ‘Riva Deresi Çevre Koruma, Su Güvenliği/Yönetimi Projesi ile Kentsel Tasarım Peyzaj Projesi Hazırlanması’ işi ihale edilmiş olup, yapılan protokol gereği DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğümüzce su güvenliği konusunda teknik kontrollük hizmeti veriliyor. Gelinen noktada Riva Deresi ve yan kolları planlama ve kati proje çalışmalarının (üst havza tedbirleriyle bir bütün olarak) 2020 içinde tamamlanması hedefleniyor.” şeklinde bilgi vermiştir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir