YEREL SEÇİMLER İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

YEREL SEÇİMLERDE ADAYLIK

Yerel Seçimlerde aday adayı olmak isteyen, milletvekilleri ve  belediye başkanlarının adaylık için istifa etmeleri zorunlu değil.

CHP’de yerel seçimlerde aday adayı olmak isteyenler, başvurularını 01 – 19 Ekim tarihleri arasında  yapabilecek.

Aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin 1 Ekim ile 12 Ekim saat 17.00 arasında görevlerinden istifa etmeleri gerekecek. Milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve muhtarların adaylık için istifa etmeleri ise zorunlu olmayacak.

Adaylık başvurusunda bulunanlardan alınacak özel ödenti de büyükşehir belediye başkanlığı için 10 bin TL, nüfusu 100 bin ve üzeri il ve ilçe belediye başkanlığı için 7 bin 500 TL olacak.

ADAYLIK İLE İLGİLİ YASA HÜKÜMLERİ:

31 MART 2019 SEÇİMLERİNDE ADAYLIK DÜŞÜNEN MEMURLARIN İZLEYECEĞİ YOL

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler genel seçimlerinde; il genel meclisi üyesi, belediye başkanı, belediye meclisi üyesi, köymuhtarı, mahalle muhtarı, ihtiyar meclisi üyesi veya ihtiyar heyeti üyesi seçilebilmek için aday olmak isteyecek kamu görevlileri, istifa ederken ve görevlerine geri dönerken bazı kurallara uymak zorunda olacak.

Mahalli idareler seçimleri beş yılda bir yapılıyor. Her seçim döneminin beşinci yılındaki 1 ocak günü seçim sürecinin başlangıç tarihi kabul ediliyor ve aynı yılın mart ayının son pazar günü oy veriliyor.
 
Buna göre, mahalli idareler seçimi (son olarak 2014 yılında yapılmıştı) normal koşullarda 2019 yılında yapılacak olup, bu seçime ilişkin süreç 1 Ocak 2019 tarihinde başlayacak ve 31 Mart 2019 Pazar günü de seçim işlemi gerçekleşecek. Seçime katılmak için istifa etmeleri gereken kamu görevlilerinin de en geç 1 Aralık 2018 tarihi itibariyle görevlerinden ayrılma talebinde bulunmuş olmaları gerekecek.

Görevinden ayrılmadan seçimlerde aday olamayacak kamu görevlileri

Yapılacak seçimlerde aday olmak isteyen kamu görevlilerinden bazılarının görevlerinden ayrılmaları gerekiyor. Mevzuatta yer alan hükümlere göre;

Yüksek yargı organları mensupları ile hâkimler ve savcılar, (aday olamaz veya seçilemezlerse görevlerine dönemeyecekler)
Subay ve astsubaylar, (aday olamaz veya seçilemezlerse görevlerine dönemeyecekler)
Yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları,
Yükseköğretim Kurulu ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri,
Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri,
Yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri (657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında görev yapanlar dahil)
Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar,
seçimlerde aday olabilmek için görevlerinden ayrılmak (istifa veya emekli)  zorunda olacak.

Seçime katılmak için istifa etmesi gerekenleri yapması gerekenler

Seçimlere katılabilmek için görevinden ayrılması gereken kamu görevlileri, en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi gününden geçerli olacak şekilde en geç 30 Kasım 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunacak. Emekli olmak suretiyle seçimlere katılmak isteyenlerin de en aynı gün ve saate kadar  (en geç 01 Aralık 2018 tarihinden geçerli olacak şekilde) emeklilik başvurusu yapmaları gerekecek.

Görevden ayrılma isteklerini içeren dilekçeyi resmi kayıtla en yakın amirine iletmek zorunda olan kamu görevlilerine, dilekçelerinin alındığına dair bir belge verilecek ve dilekçenin kuruma geliş tarihten itibaren en geç 10 gün içinde ayrılma isteğinin kabul edildiği kendilerine tebliğ edilecek.

Seçimlere katılabilmek için görevinden ayrılabilme hakkına sahip olan kamu görevlilerinin ayrılma istekleri kurumları tarafından reddedilemeyecek.

SEÇİLEMEYEN VEYA ADA GÖSTERİLMEYENLERİN DURUMU

Seçimlere katılmak için süresi içerisinde görevinden ayrılacak olan kamu görevlilerinden, aday olamayan veya seçilemeyenler (görevlerine dönmesi yasaklanmış olan yüksek mahkeme üyeleri, hâkimler, savcılar ve bu meslekten sayılanlar ile subay ve astsubaylar hariç) istemeleri halinde görevlerine dönebilecek.

TEKİRDAĞ’DA İLK İSTİFA 

Ergene Belediye Başkan Yardımcısı, mahalli seçimlerde aday olmak üzere görevinden istifa ettiğini, 4,5 yıldır birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarına teşekkürlerini bildirerek duyurdu. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir