YOL HİPNOZU

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YOL HİPNOZU

 DERLEYEN: Şahabettin KÜÇÜKYAZICIYol hipnozu, çoğu sürücünün bilmediği ve farkında olmadığı fiziksel durumdur.Yola çıkıldıktan 2.5 saat sonra YOL HİPNOZU başlar.Hipnoz olan sürücünün gözleri açıktır.. ancak gözün gördüğünü beyin kaydetmez, analiz etmez.

Yol kenarında duran araca veya önde giden giden TIR’a arkadan çarpma kazalarının bir numara sebebi YOL HİPNOZU dur.YOL HİPNOZU olan sürücü, çarpma anına kadar son 15 dakika hiçbir şey hatırlamaz.Kaç km hızla gittiğini, önündeki aracın hızını analiz edemez.. genellikle çarpışma 140 km ve üzeridir.YOL HİPNOZU’ndan kurtulmak için.. 2 veya 2.5 saatte bir 15 ya da 30 dakika durmak, hava almak, yürümek, çay kahve içmek gerekir.YOL HİPNOZU uzun yolda, 4. saatten itibaren zirve yapar.

Film tamamen kopmuş olur.Yolda giderken belli yer ve araçları not edip hatırlama yapmak gerekir.Son 15 dakika hiçbir şey hatırlamıyorsan, kendini ve yolcuları ölüme götürüyorsun demektir.YOL HİPNOZU gece daha çok olur ve yolcular da uyuyor ise, durum çok vahimdir.Sürücü en fazla 2.5 saatte bir  durmalı, dinlenmelidir.. 5-6 dakika yürümeli ve zihni sürekli açık olmalıdır.Gözler açık fakat zihin kapalı ise, kaza kaçınılmazdır.

Özel otomobilile yolculuklarda iki saatten fazla sürekli araç kullanmamak, uygunyerlerdemutla dinlenme molası kullanmakta faydalı olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir