CHP, AKP DAVETİNİ GERİ ÇEVİRDİ

CHP, AKP’nin kongre davetini reddetti

 CHP’li Bülent Tezcan yaptığı yazılı açıklamasında, AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın partilerinin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’ne CHP’yi davet ettiğini ifade etti. Davetiyenin geçen hafta kendilerine ulaştığını kaydeden Tezcan, Yıldırım’a nazik daveti için teşekkürlerini sunduklarını kaydetti.

‘MEVCUT ANAYASANIN AÇIK İHLALİ’

AKP’nin yarın yapılacak kongresinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığa aday olacağının gerek Başbakan gerekse AKP’nin genel başkan yardımcıları tarafından açıklandığını hatırlatan CHP’li Tezcan, “Hatta bu açıklamalarda, salon düzeninde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık forslarına da yer verileceği belirtilmiştir” dedi. Cumhurbaşkanlığı makamındaki bir şahsın bir partinin genel başkanlığına adaylığının konuşulmasının dahi mevcut anayasanın açık ihlali olduğunu savunan Tezcan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Anayasamızda ‘Cumhurbaşkanı, göreve başlarken Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde aşağıdaki gibi ant içer…’ giriş cümlesiyle yer alan yemin metninin son bölümü ‘…Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim’ şeklindedir. Görüleceği üzere anayasamıza göre mevcut cumhurbaşkanı, üstüne aldığı tüm görevleri tarafsızlıkla yerine getirme konusunda, üstelik ‘Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda’ namusu ve şerefi üzerine yemin etmiş biridir. Ayrıca Cumhurbaşkanı Seçimi Kanununun ‘seçilen cumhurbaşkanının partisi ile bağının kesileceğini’ düzenleyen 4.maddesi de halen yürürlüktedir.”

‘TEK ADAM REJİMİ ARZUSUNU GERÇEKLEŞTİRMEYE DÖNÜK’

Adalet ve Kalkınma Partisi Olağanüstü Büyük Kongresinin bütün bu düzenlemelere ve yerleşik siyaset geleneğimize aykırı olarak tarafsız Cumhurbaşkanlığının şeklen devam eden son izini de yok etmeye dönük olduğu aşikardır. Tarafsız cumhurbaşkanı niteliği ile bağdaşması mümkün olmayan parti genel başkanlığını tescil edecek, ‘tek adam rejimi’ arzusunu gerçekleştirmeye dönük bu kongrede bulunmak siyasal ilkelerimiz ve meşruiyet anlayışımıza uygun değildir. Bu nedenle, faaliyetlerini Anayasa ve kanun hükümleri çerçevesinde sürdürmekle yükümlü bulunan bir siyasi partinin, anayasanın açıkça ihlal edileceği kongresine katılmayacağız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir