Marmara Denizi Alarm Veriyor 2021

Marmara Denizi alarm veriyor! Marmara Denizi’nde deniz salyası artışı başladı! 3 gündür deniz salyası Marmara Denizi alarm haline soktu. Nedir bu deniz salyası? Marmara Denizi neden salya alarmı veriyor?

Salyaların oluşturduğu kirlilik ve koku çevre sakinlerini rahatsız ederken dalgıçların faaliyetleri ve su altı avcılığı da bu durumdan olumsuz etkilenmeye başladı. Profesyonel salyangoz avcılığı yapanlar, bu durumun kendilerini çok kötü etkilediğini söyledi.

Marmara Denizi Alarm Veriyor 2021

Avcılar, dalgıçların suyun dibinde görüş sağlayamadığını belirterek, “O yüzden biz de avlanamıyoruz. Avcılığımız yüzde 60-70 oranında düştü. Ben daha çok tekne üzerinde olduğumdan, dalgıç arkadaşlarımız bu durumun deniz canlılarını olumsuz yönde etkilediğini ifade ediyor.” dedi.

Deniz tabanında çok daha fazla deniz salyası var!

Dalgıclar  ise liman ve denizin yüzeyinde görülen salyaların, deniz tabanında 10-15 kat daha fazla olduğunu kaydetti. Deniz salyasının orta suda parça parça olduğuna dikkati çeken Kara, “Zemin tamamen salyaya bürünmüş. Deniz atları, yengeçler, küçük balıklar, kum üzerinde yaşayan canlıların solungaçları tıkandığı için ölüyorlar. Buna acil çözüm bulunması lazım.” diye konuştu.

Gemi personeli Burak Yenilmez de Bostancı İskelesi’ndeki görüntünün rahatsız edici olduğunu, bu durumun giderilmesi için daha fazla önlem alınması gerektiğini söyledi.

marmara denizi salyası alarm veriyor
Marmara Denizi Alarm Veriyor!

Marmara Denizi Alarm Halinde: Deniz Salyası Durmuyor!

Yenilmez, bunun her sene olduğunu anlatarak, “Bu sene biraz fazla olmuş. Fazla olduğu için buna bir önlem almaları lazım. Bir gelen giden yok buraya, biraz sıkıntılı yani. Temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Görüntü kötü. Herkes de soruyor. Yolcular, vatandaşlar, sürekli bilgi almak istiyorlar bizden.” değerlendirmesini yaptı.

Yolculardan Sait Sancak da durumun Marmara Denizi’ndeki bir doğa olayı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

  • Ben 15 senedir Büyükada ve Heybeliada’ya gider gelirim, ben böyle bir durumla karşılaşmadım. Yani 15 senedir doğa bunu hiç üretmiyor muydu? Şimdiye kadar belediyenin bunu temizleyecek ekipmanı, malzemesi yok mu ki bu rezilliği biz görmek, koklamak zorundayız? Kesinlikle pis bir durum. Belediyenin buna bir müdahale etmesi lazım.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamada ise müsilajın alglerin aşırı üremesi sonucunda gerçekleşen mevsimsel biyolojik süreç olduğu belirtildi.

marmara denizi alarm
Marmara Denizi Alarm Verdi: Deniz Salyası Tehlikesi

Marmara Denizi gibi kapalı yerlerde müsilajın daha kolay meydana gelebildiği aktarılan açıklamada, “Akıntı sistemleri, sıcaklık, tuz oranı gibi birçok ayrı koşul deniz salyası oluşumunda etkili olabilmektedir. Müsilaj olayı çok uzun sürmeyecek bir doğa olayı olup, en fazla 1-2 ay içerisinde deniz suyunun tamamen ısınması ve mevsim sıcaklığının normal değerlere ulaşması ile ortadan kalkabilecek bir süreçtir.” denildi.

Deniz müsilajı her yere bulaştı!

Açıklamada, Deniz Hizmetleri Müdürlüğü tarafından deniz yüzeyini kaplayan müsilaj tabakasından numuneler alındığı kaydedilerek, “Çıkan raporda, numunelerin içeriğinde hidrokarbon türevli atık olmadığı görülmekle birlikte yaşanan bu sürecin hSu Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir, ekosistemin değiştiğini söyleyerek şu bilgileri verdi:

“Marmara’da bu kadar yoğun şekilde 2007-2008 periyodunda görmüştük. Adriyatik Denizi’nde de 1800’lü yıllardan bu yana müsilaj oluşumu takip ediliyor. Yani bu ilk defa ortaya çıkan bir şey değil. Ekim-Kasım aylarında denizanası yoğunluğu görüyorduk. Şimdi ise müsilaj yoğunluğu arttı. Bu ekositemin değiştiğinin bir göstergesi. Bahar aylarının gelmesiyle beraber sularda karışım başladı. Böylelikle bu organimazların artması için de uygun koşullar sağlanmış oldu.”

marmara denizi alarm halinde
Marmara Deniz Salyası Alarmı

Marmara Denizi Alarm Halinde: Deniz Havuza Dönüştü!

İçsu Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meriç Albay konuyla ilgili olarak “50 – 60 yıldan beri Marmara denizinin evsel ve endüstriyel atıklarla kirletilmesi, kıyıların doldurulması ve betonla çevrilmesiyle Marmara Denizi’nin havuza dönüşmesinin bu oluşumu artırdığını düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Üniversiteler yetkilileri “Bu kadar yoğunlukta bir müsilajı biz Marmara’da daha önce görmedik. 1992’de ve 2007-2008 döneminde görüldü ancak onlar sadece iki ay sürmüştü. Bu durum Ocak ayından bu yana devam ediyor ve son zamanlarda da artarak pik noktasına ulaştı” şeklinde konuştular.

Deniz salyası, Müsilaj oluşumunun üç ana sebebi var:

  • Bunlardan ilki Marmara Deniz’inde bir süredir sıcaklığın normalde olması gerekenden 2-3 derece yüksek olması.
  • İkincisi azot-fosfor gibi organizmaları besleyen maddelere ihtiyaç var. Bunlarda denize verilen atıklardan yoğun şekilde sağlanıyor. Marmara’da büyük bir azot-fosfor yükü var.
  • Üçüncüsü ise iklim değişikliğine de bağlık olarak denizde yaşanan durgunluk.

Herhangi bir kirlilik olmadığı anlaşılmıştır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Gazete İstanbul, Türkiye

marmara denizi alarm veriyor
Gazete İstanbul Türkiye

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir